1Seimas 2023-iuosius paskelbė Lietuvos sostinės Vilniaus ir Gedimino laiškų metais. Taip pažymėsime Lietuvos sostinės Vilniaus ir Gedimino laiškų 700 metų sukaktis

Lygiai prieš 700 metų, 1323 m. sausio 25 d., Vilniaus miestas pirmą kartą buvo paminėtas rašytiniuose šaltiniuose, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino Europai skirtuose laiškuose. Juose buvo pabrėžta Lietuvos ir Vilniaus kaip valstybės sostinės orientacija į Europą, siekiai atsižvelgiant į etnopolitinės, kultūrinės ir konfesinės įvairovės sąveiką kurti europinį valstybingumą kaip priešingybę azijinei despotijai. Pabrėžtina, kad ši strategija išliko aktuali visą 1323–2023 metų laikotarpį.

 Šiai didingai datai paminėti Rietavo Irenėjaus Oginskio  viešojoje bibliotekoje eksponuojamas leidinys „Gedimino laiškai“. (Vilnius : Vaga, 2003. – 420 p.) „Kodėl XIV šimtmetyje Vilniuje didžiojo kunigaikščio Gedimino vertėjui ir raštininkams padiktuoti, iki mūsų dienų nuorašuose išlikę šeši laiškai, apaugę mitais ir prietarais, šiandien verti atidesnio visuomenės dėmesio? Kodėl šiemet vyksiantį pirmojo Vilniaus paminėjimo 700 metų jubiliejų derėtų švęsti ne tik miestui, bet visai Lietuvai?“ ( D. Kuolys.)

Pirmasis Vilniaus paminėjimas išties yra išskirtinis. Gedimino laiške jis pristatomas pasauliui kaip valdovo miestas, kaip sostinė. Su Gedimino laiškais galima susipažinti bibliotekoje saugomuose leidiniuose :
Chartularium Lithuaniae res gestas magni ducis Gedeminne illustrans = Gedimino laiškai / tekstus, vertimus bei komentarus parengė S.C. Rowell. – Vilnius : Vaga, 2003. – 420 p.
Tai dokumentų rinkinys, kurio tekstus, vertimus ir komentarus parengė žymus istorijos profesorius Stephenas Cristopheris Rowellas (Stefanas Kristoferis Rauelas). Šiuo leidiniu pristatoma nemažai 14 amžiaus dokumentų, atskleidžiančių Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino politiką Lietuvos ir Europos katalikų bei stačiatikių kontekste. „Gedimino laiškuose“ pateikiama viduramžių diplomatijos, karo, prekybos, tikėjimų kryžkelės, tarptautinės diplomatijos sankirtos, Gedimino sugebėjimas įvertinti politines realijas.

Norintiems sužinoti daugiau, 2022 m. žurnalo „Voruta“ nr. 4, p. 58-59 publikuojamas atviras Lietuvos kūrybinių intelektualų laiškas „Kas gi buvo Gediminas?“, kuriame keliamas gana įdomus klausimas : „Kas gi buvo Gediminas - karalius ar didysis kunigaikštis?‘
Kviečiame užsukti į biblioteką ir susipažinti su didingą Lietuvos praeitį menančiais istoriniais, kultūriniais leidiniais ir taip pat šiuo metu eksponuojama knygų  paroda „Vilniaus istorija, legendos ir tikrovė“.

 

 

 

viena didele bibliotekaTarpbibliotekinis abonementas (TBA) – knygų dalijimosi tarp šalies bibliotekų paslauga, kuria naudojantis viena biblioteka skolina dokumentus kitai. Ši paslauga visuomenei teikiama jau ne vienus metus, o nuo 2022 metų spalio 1 d. norimą knygą ar leidinį iš kitos bibliotekos galima užsisakyti NEMOKAMAI.

 

TBA paslauga teikiama šiame tinkle – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos apskričių viešosios bibliotekos, Lietuvos savivaldybių viešosios bibliotekos, Lietuvos aklųjų biblioteka, Vilniaus universiteto biblioteka, Lietuvos medicinos biblioteka, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Mokyklų bibliotekos (išskyrus aukštąsias mokyklas).

Jei siunčiatės dokumentų kopijas – mokestį už kopijas, jeigu to reikalauja atsiuntusi biblioteka, apmoka skaitytojas.

Neradę reikiamo dokumento fonduose kreipkitės į bibliotekos darbuotoją, el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba telefonu 8-448-68612.

 Mokomieji filmukai apie TBA paslaugą:

https://www.youtube.com/watch?v=gWrB0Azz8AU

https://www.youtube.com/watch?v=e4VlKbSp_gA 

Atsiųstus leidinius galima skaityti 1 mėnesį.

Leidinio siuntimas gali užtrukti 5–7 dienas.

Programą finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Organizuoja – Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija.

Informacinis rėmėjas – Lietuvos radijas ir televizija.

Partneriai: Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, „Biblioteka visiems“.

 

 

 

 

1Jau antrus metus Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos ketvirtokai sausio 13 dieną vienai pamokai tampa tikri istorijos detektyvai. Tikslas - pasitelkus šifravimo metodus, daugiau sužinoti apie laisvės gynėjų dieną. Šioje pamokoje mokiniai pritaiko matematikos, lietuvių kalbos, gamtos žinias, senuosius skaičiavimo vienetus, abėcėlę. Užduotis pamokai parengė Rietavo savivaldybės Irenėjaus Oginskio viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus darbuotoja Loreta Jurkienė

Rietavo savivaldybės Irenėjaus Oginskio viešosios bibliotekos

vaikų literatūros skyriaus informacija

1Jei kas esate mėginę piešti ant sienų, tapetų, rūbų ar popieriaus - tai dabar galite išmėginti piešimą ir ant sniego.

Ankstyvą penktadienio rytą Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai su vandeniniais dažais, dubenėliais ir teptukais skubėjo į Rietavo savivaldybės Irenėjaus Oginskio viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyrių. Čia vaikams vyko knygos skaitymo užsiėmimas ir piešimo edukacija. Bibliotekininkė Loreta Jurkienė vaikams skaitė labai spalvotą Selemono Paltanavičiaus knygą „Kas nudažo pasaulį“. Pasikalbėję apie knygą ir metų laikus vaikai kibo į kūrybinę užduotį. Kas brūkštelėjo, kas švelniai perbraukė, neskubriai takštelėjo, paskleidė, šliūkštelėjo ir atsitraukę pasidžiaugė, o po to vėl kartojo viską iš pradžių. Prieš išeidami į gimnaziją vaikai papuošė nedidelį sniego lopinėlį savo spalvotais „piešiniais“ ir pažadėjo sugrįžti į kitus užsiėmimus.

Rietavo savivaldybės Irenėjaus Oginskio viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus informacija