Akcijos „Metų knygos rinkimai“ pretendentai į apdovanojimus jau antrus metus iš eilės paskelbti Vilniaus knygų mugėje. Neseniai atsijauninusi akcija jau aštuonioliktą kartą kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas iš ekspertų pasiūlytų knygų penketukų šiose kategorijose: vaikų; paauglių (išrinktas trejetukas); knygų suaugusiesiems (išrinktas trejetukas); poezijos; publicistikos ir dokumentikos. Konkursui atrinktos šiuolaikinių lietuvių autorių knygos, išleistos nuo 2022 m. sausio 1 d. iki gruodžio 31 d.

Vaikų ir paauglių knygas šiemet atrinko tokios sudėties komisija: vaikų literatūros ekspertas doc. dr. Kęstutis Urba (komisijos pirmininkas); žurnalistė, rašytoja, literatūros kritikė Gintarė Adomaitytė; literatūrologė, LRT KLASIKOS literatūros projektų koordinatorė Vakarė Leonavičienė; medijų filosofė, vaikų literatūros populiarintoja ir tinklaraštininkė Aistė Mišinytė; literatūrologė, vaikų ir jaunimo literatūros tyrėja dr. Kristina Vaisvalavičienė.

Suaugusiųjų ir poezijos knygų ekspertų komisiją šiemet sudarė poetas, eseistas Gytis Norvilas (komisijos pirmininkas); literatūrologė dr. Dovilė Kuzminskaitė; dailės kritikė ir parodų kuratorė dr. Jurgita Ludavičienė; literatūrologas doc. dr. Regimantas Tamošaitis ir literatūrologas dr. Dainius Vaitiekūnas.

Už labiausiai patikusias knygas skaitytojai gali balsuoti iki 2023 m. balandžio 23 d. interneto svetainėje skaitymometai.lt, portale lrt.lt, elektroniniu paštu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. arba paštu adresu: „Metų knygos rinkimams“, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius.

Kaip ir praėjusiais metais, viena nominuota knyga, kurios meninė raiška ir pasakojimo struktūra labiausiai atspindi radijo teatro ypatybes, bus apdovanota specialiu LRT KLASIKOS įsteigtu radijo teatro prizu. LRT KLASIKOS komisija iš visų „Metų knygos rinkimuose“ nominuotų knygų išrinks vieną kūrinį ir jo autoriui suteiks išskirtinę galimybę – kartu su radijo teatro profesionalais pastatyti radijo spektaklį knygos motyvais.

Daugiausia skaitytojų balsų surinkę knygų autoriai ir LRT KLASIKOS komisijos išrinktas laimėtojas bus apdovanoti gegužės 7-ąją, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną.

Pristatome pretendentus į akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ apdovanojimus

 

Proza suaugusiesiems

MKR kategorijos 2023 FB suaugusiesiems 1920x1005 

Akvilina Cicėnaitė. Anglų kalbos žodynas. Leidykla „Alma littera“

Eglė Frank. Mirę irgi šoka. Leidykla „Kitos knygos“

Jurga Vilė, Ula Rugevičiūtė Rugytė. Nukritę iš Mėnulio. Sapnas apie Oskarą Milašių ir kitus paukščius. Leidykla „Aukso žuvys“

Poezija

 MKR kategorijos 2023 FB poezija 1920x1005

Greta Ambrazaitė. Adela. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla

Dovilė Bagdonaitė. Takeliai žolėje. Leidykla „Bazilisko ambasada“

Ramunė Brundzaitė. Tuščių butelių draugija. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla

Birutė Grašytė-Black. Sumokėjau alyvmedžio lapais. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla

Julius Keleras. Virtuvėlė pilna Ukmergės. Leidykla „58 sapnai“

Publicistika ir dokumentika

 MKR kategorijos 2023 FB publicistika 1920x1005

Valdemaras Klumbys, Tomas Vaiseta. Mažasis o: seksualumo kultūra sovietų Lietuvoje. Leidykla „Baltos lankos“

Rimantas Kmita. Ugnies giesmės. Tūkstantis Sigito Gedos veidų. Leidykla „Tyto alba“

Dalia Leinartė. Neplanuotas gyvenimas. Šeima sovietmečio Lietuvoje. Leidykla „Aukso žuvys“

Rolandas Maskoliūnas. 1922: tarp kanibalizmo ir modernizmo. Leidykla „Vaga“

Algis Mickūnas. Atsiminimų punktyrai. Leidykla „Apostrofa“

Knygos paaugliams

 MKR kategorijos 2023 FB paaugliams 1920x1005

Ilona Ežerinytė. Dabar Marselis. Leidykla „Dominicus Lituanus“

Viktoras Jasaitis. Priklausomas. Be galimybės mesti. Leidykla „Nieko rimto“

Justinas Žilinskas, Ūla Šveikauskaitė. Bėgliai. Jūrų keliais į Ameriką. Leidykla „Aukso žuvys“

Knygos vaikams

 MKR kategorijos 2023 FB vaikams 1920x1005

Evelina Daciūtė, Aušra Kiudulaitė. Pasakojimas apie katiną ir tulpę. Leidykla „Alma littera“

Ilona Ežerinytė, Marija Rubavičiūtė. Tetulė Liu. Leidykla „Žalias kalnas“

Kęstutis Kasparavičius. Žvaigždžių paukštis. Leidykla „Nieko rimto“

Indrė Šalčiūtė, Viktorija Ežiukas. Lelijos nuodija miestą. Leidykla „Alma littera“

Kotryna Zylė, Inga Dagilė. Geriausia diena. Leidykla „Aukso žuvys

Akcijos „Metų knygos rinkimai“ tikslas – skatinti Lietuvos rašytojus kurti, o leidėjus – leisti kokybišką literatūrą įvairaus amžiaus žmonėms, skatinti įvairaus amžiaus ir skirtingų socialinių grupių gyventojus skaityti, užtikrinti skaitymą skatinančios aplinkos kūrimą ir meniškai vertingos literatūros prieinamumą.

Akciją rengia Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija. Akcijos partneris – Lietuvos leidėjų asociacija. Akcija yra Skaitymo skatinimo programos, kurią finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, dalis.