1Seimas 2023-iuosius paskelbė Lietuvos sostinės Vilniaus ir Gedimino laiškų metais. Taip pažymėsime Lietuvos sostinės Vilniaus ir Gedimino laiškų 700 metų sukaktis

Lygiai prieš 700 metų, 1323 m. sausio 25 d., Vilniaus miestas pirmą kartą buvo paminėtas rašytiniuose šaltiniuose, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino Europai skirtuose laiškuose. Juose buvo pabrėžta Lietuvos ir Vilniaus kaip valstybės sostinės orientacija į Europą, siekiai atsižvelgiant į etnopolitinės, kultūrinės ir konfesinės įvairovės sąveiką kurti europinį valstybingumą kaip priešingybę azijinei despotijai. Pabrėžtina, kad ši strategija išliko aktuali visą 1323–2023 metų laikotarpį.

 Šiai didingai datai paminėti Rietavo Irenėjaus Oginskio  viešojoje bibliotekoje eksponuojamas leidinys „Gedimino laiškai“. (Vilnius : Vaga, 2003. – 420 p.) „Kodėl XIV šimtmetyje Vilniuje didžiojo kunigaikščio Gedimino vertėjui ir raštininkams padiktuoti, iki mūsų dienų nuorašuose išlikę šeši laiškai, apaugę mitais ir prietarais, šiandien verti atidesnio visuomenės dėmesio? Kodėl šiemet vyksiantį pirmojo Vilniaus paminėjimo 700 metų jubiliejų derėtų švęsti ne tik miestui, bet visai Lietuvai?“ ( D. Kuolys.)

Pirmasis Vilniaus paminėjimas išties yra išskirtinis. Gedimino laiške jis pristatomas pasauliui kaip valdovo miestas, kaip sostinė. Su Gedimino laiškais galima susipažinti bibliotekoje saugomuose leidiniuose :
Chartularium Lithuaniae res gestas magni ducis Gedeminne illustrans = Gedimino laiškai / tekstus, vertimus bei komentarus parengė S.C. Rowell. – Vilnius : Vaga, 2003. – 420 p.
Tai dokumentų rinkinys, kurio tekstus, vertimus ir komentarus parengė žymus istorijos profesorius Stephenas Cristopheris Rowellas (Stefanas Kristoferis Rauelas). Šiuo leidiniu pristatoma nemažai 14 amžiaus dokumentų, atskleidžiančių Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino politiką Lietuvos ir Europos katalikų bei stačiatikių kontekste. „Gedimino laiškuose“ pateikiama viduramžių diplomatijos, karo, prekybos, tikėjimų kryžkelės, tarptautinės diplomatijos sankirtos, Gedimino sugebėjimas įvertinti politines realijas.

Norintiems sužinoti daugiau, 2022 m. žurnalo „Voruta“ nr. 4, p. 58-59 publikuojamas atviras Lietuvos kūrybinių intelektualų laiškas „Kas gi buvo Gediminas?“, kuriame keliamas gana įdomus klausimas : „Kas gi buvo Gediminas - karalius ar didysis kunigaikštis?‘
Kviečiame užsukti į biblioteką ir susipažinti su didingą Lietuvos praeitį menančiais istoriniais, kultūriniais leidiniais ir taip pat šiuo metu eksponuojama knygų  paroda „Vilniaus istorija, legendos ir tikrovė“.