• Roberta Pocienė, Asta Pociuvienė. Labas, Rumunija Informacija apie šalį Patirtis Patarimai

  rumunija„Gamta ir žmonės - du Rumunijos akliukai, tempiantys tuntus turistų į šalį.
  Nukeliauti iki jos visai paprasta automobiliu, ypač tinka tiems, kurie bijo skraidyti lėktuvais. Puikus variantas ir pigių oro bendrovių lėktuvų skrydžiai.
  Į šalį traukia gamta, nuoširdūs žmonės, natūralus maistas, vaisių ir daržovių gausa. Rumunijos gamtos įvairovė gali konkuruoti su bet kuria kita Europos šalimi. Druskos ežerai, natūralios purvo vonios - išskirtiniai sveikatos šaltiniai, kurie beveik nieko nekainuoja, tik keliauk ir sveikatinkis. Gamtos mylėtojas Rumunijoje apsvaigs nuo kalnų ir krioklių, ežerų ir tarpeklių, urvų įvairovės, Dunojaus deltos, knibždėte knibždančios augalų, paukščių ir žuvų.
  Nuotykių mėgėjams kraują kaitins viduramžių pilys, o dvasios klajūnus sustiprins senoviniai vienuolynai. Ši šalis dar nėra nublizginta, kaip visa Vakarų Europa, joje daug natūralios gamtos ir natūralių vietų, tačiau nėra abejonės, kad ji keisis, tad geriausias laikas keliauti ir viską pamatyti - dabar.“

  Autorės

 • Erikas Laiconas. Kroatija Juodkalnija Tranzitu per Serbiją, Kosovą Informacija ir patarimai keliautojui

  kroatijaMielas skaitytojau,

  Šiemet sukanka 32 metai, kai aš pirmą kartą nuvykau į Balkanus. Šis kraštas mane pakerėjo. Palaipsniui ėmiau lankytis jame vis dažniau ir troškau kuo daugiau pamatyti. Beveik lioviausi važinėjęs į kitus kraštus, nes nepakako laiko Balkanų pusiasaliui pažinti. Panorau aprėpti jį visą, nuodugniai susipažinti su jo istorija, perprasti ten gyvenančias tautas, išmokti jų kalbų, prisiliesti prie fantastiško nesuniokotos tenykštės gamtos grožio.
  Septynias vasaras praleidau Balkanuose. Tai - prieštaringas kraštas. Net jo pavadinimas. Turkai Balkanlar vardu vadino kalnus, stūksančius dabartinės Bulgarijos žemėse. Vėliau jie išplėtė šią sąvoką, pavadindami Balkanais visas savo europines teritorijas. Turbūt dėl turkiškos kilmės slovėnams nepatinka šis žodis: jie sakosi gyveną ne Balkanuose, o Pietų Europoje. Balkanų tautų kalboms turkai paliko daug savų žodžių. Ir ne tik žodžių. Štai bosniai su nostalgija kalba apie turkų valdymo laikotarpį. Jų akimis, turkai į Balkanus atnešė kultūrą, gėrį, išvystė prekybą, rūpinosi žmonėmis. Tačiau tokią tiesą pripažįsta bosnių tauta, bet ne kroatų, kurie turkus vienareikšmiškai vertina kaip okupantus. Dažnai tenka bendrauti su albanais, bosniais, juodkalniečiais, kroatais, serbais, slovėnais, klausytis jaudinančių pasakojimų apie tragišką jų šalių praeitį, apie neseniai vykusius karus, {vairiai susiklostė šių katalikiškų, musulmoniškų ir sta-čiatikiškų tautų likimas.
  „Juodųjų strazdų slėnis“ (Kosovo polje) buvo ta vieta, kur 1389 metais Balkanų tautos sugebėjo susitelkti kovoje prieš atėjūnus. Kita vertus tai buvo lemtingi metai - prasidėjo esminis atotrūkis tarp kaimyninių tautų. Stačiatikiai slavai, gyvenantys rytinėje Balkanų dalyje, nuo seno atsargiai ir su nepasitikėjimu žiūrėjo į Vakarus. Jų nuomone, Vakarai niekada nieko gero neatnešė Rytams. Katalikai slavai, gyvenantys vakarinėje Balkanų dalyje, įtakoti Vakarų kultūros atitolo nuo Rytų. Viduryje tarp Rytų ir Vakarų atsidūrę musulmonai slavai apskritai nepritapo nei prie vienų, nei prie kitų.
  Štai tokia spalvinga tautų ir religijų samplaika Vakarų Balkanuose suteikia jiems nepakartojamą kultūrinį žavesį. Kuo labiau pažinau šį regioną, pamilau jo žmones ir jų dainas, supratau jų gražias kalbas ir papročius, tuo labiau kilo noras daugiau pakeliauti po jo šalis, pasiekti slapčiausias kalnų vietas. Nors dauguma Vakarų Balkanų gyventojų - pietų slavai, bet įvairiose regiono šalyse jie labai skiriasi vieni nuo kitų ne tik savo kalba, bet ir papročiais. Slovėnai, gyvenantys pernelyg toli Vakaruose, yra gerokai uždari ir susvetimėję. Serbai, visada dairęsi į Rytus - į jiems draugišką Rusiją, šiandien turi daug problemų, ir net tapo labiausiai atsilikusia Balkanų valstybe. Juodkalniečiai, visuomet laisvę ir nepriklausomybę branginanti tauta, jau seniai įsivedė eurą, o visai neseniai tapo NATO nariais ir mūsų bcndrasąjungininkais. Bosniai, ne kartą nukentėję nuo kaimynų didžiavalstybinių ambicijų, puikiai suvokia - jie gyvena Pasaulio kultūrų sąlyčio zonoje. Kroatija 2013 m. liepos 1 dieną tapo ES nare ir kartu su kitomis 28 šalimis kuria savo šalies ir bendrą ES gerovę. Aš įsitikinęs - tai gražiausias Europos kampelis.
  Prie rytinių Adrijos jūros krantų prigludusi Juodkalnija - kitas keliau-toją kerintis kraštas. Tankių miškų, raukšlėtų kalnų, puikiai apsaugotų kontrabandininkų užutekių kraštovaizdyje tarytum stebuklų šalyje stūkso ilyrų fortų ir neprieinamų viduramžių miestų griuvėsiai. O šiame nepaprasto grožio fone gyvena kalniečių tautos žmonės - juodkalniečiai, laisvę ir nepriklausomybę branginantys labiau už viską. Jie - slavai, priklausantys krikščionių stačiatikių konfesijai. Ir labai karingi - net turkai, kadaise šimtmečiais engę Balkanų šalis, nesugebėjo pavergti šios tautos.
  XV a. atsiradęs šalies pavadinimas - Crna Gora (Juodasis kalnas) sieja-mas su tamsiais miškais apaugusių kalnų spalva.
  Ši knygelė - tai mano bandymas sudominti Jus, mielas skaitytojau, ne-paprasto grožio Balkanų šalimis Kroatija ir Juodkalnija. Likus laiko, ver-ta pasižvalgyti ir po kaimyninius kraštus. Mano nuomone, ypač vertėtų užsukti į Kosovą ar stabtelėti Serbijoje. Todėl knygelės pabaigoje Jūs rasite žinių ir apie šias dvi valstybes. Kosove gyvena dvi pagrindinės tautos -albanai (musulmonai sunitai) ir serbai (krikščionys stačiatikiai). Čia gyventojai išskirtinai vaišingi ir paslaugūs. Kita vertus, nustebsite sužinoję, kad ši šalis - viena saugiausių Europoje. Tik būtina įsiklausyti į vietinių žmonių patarimus ir vengti kištis į svetimus reikalus. Turbūt dar labiau nustebsite, kai vietinis musulmonas Jus pavaišins (islamas tai draudžia) alumi ar degtine. „Bet juk tai - ne alkoholis“ - paaiškins Jums dažnas ko-sovaras. Klestinčios Serbijos karalystės, penkių šimtmečių turkų okupacijos ir XX a. Jugoslavijos kultūrinis palikimas toks persipynęs ir kontrastingas, kad jam pažinti ir suprasti reikia daug laiko. Tačiau, keliaudami po Balkanų šalis, bent pabandykite priėjo prisiliesti.

  Erikas Laiconas

 • Tim England, Akhtar Nasim. Arterijų ir venų ligos

  ligosVisame pasaulyje kraujagyslių ligų pasekmės sveikatai pasiekė epideminį lygį, todėl būtina atrasti naujų gydymo priemonių, kurios palengvintų šių ligų naštą ir atskiram žmogui, ir visai visuomenei.
  Galimi patofiziologiniai mechanizmai, pažeidžiantys kraujagyslių sienelę, yra daugybiniai, didelę reikšmę šioms ligoms turi aterosklerozė ir sisteminis uždegimas, dėl kurių kraujagyslės okliuduojamos, embolizuojamos, formuojasi aneurizmos ir plyšimai. Distaliau pažeidimo audiniai apmiršta, bet kuriame kraujagysliniame baseine trinka organų funkcija, atsiranda varginančių simptomų.

  Po knygos antrojo leidimo anglų kalba 2009 metais atsirado naujų arterinių ir veninių ligų tyrimo ir gydymo galimybių, pvz., trombozės prevencijai ir gydymui pradėti plačiau vartoti nauji geriamieji aktyvūs antikoaguliantai. Tad gydančių gydytojų, chirurgų ir radiologų padedami šiame naujame knygos „Arterijų ir venų ligos“ leidime apibendrinome daugumos kraujagyslinių ligų vertinimo ir gydymo galimybes. Be to, po antrojo leidimo įterpėme papildomus skyrius apie koronarinę širdies ligą, mezenterinę išemiją ir arteriovenines malformacijas.

  Knyga „Arterijų ir venų ligos pritaikyta nespecialistams, tačiau kur įmanoma stengėmės pateikti šiuolaikines klinikines gaires. Be to, pateikėme klinikinių atvejų iš klinikinės praktikos. Mes tikimės, kad ši knyga „Arterijų ir venų ligos“ bus informatyvi ir įdomi, nes jai panaudota naujausia įrodymais paremta medicininė medžiaga.

 • Trish Kuffner. Ką veikti su mažyliais ?

  veiktiKai kūdikiams sukanka metukai, jie ima aktyviau tyrinėti aplinką ir pamažu tampa vis savarankiškesni. Taigi suaugusieji turi sugalvoti įvairios veiklos, kuri ne tik užimtų, bet ir lavintų mažylį.

  Šioje knygoje tėvai ir kiti vaiką prižiūrintys žmonės ras daugybę užsiėmimų vaikams nuo vienų iki trejų metų, bet puikiai pritaikomų ir vyresnėliams. Žaisdami ir atlikdami darbelius ne tik smagiai praleisite laiką, bet ir užimsite mažylį įdomia, smalsumą skatinančia bei įvairius įgūdžius lavinančia veikla. Svarbiausia, juos paprasta atlikti – darbeliams reikalingų priemonių pakaks tų, kurių yra namie! Ši knyga padės:

  • išvengti nuobodulio ilgomis lietingomis dienomis, pasiūlyti žaidimų namie, užsiėmimų virtuvėje bei įvairių rankdarbių;
  • ugdyti natūralų vaiko smalsumą įdomiais matematinius, kalbos bei motorinius įgūdžius lavinančiais užsiėmimais;
  • skatinti vaiko fizinę, psichinę ir emocinę raidą prasminga veikla su muzika, maistu, vandeniu ir žaidžiant įvairius žaidimus lauke;
  • nekasdieniškai ir kūrybiškai švęsti šventes.
 • Aleksandras Vytautas Rutkauskas. Įžvalgus investavimas ugdant universalųjį plėtros tvarumą

  investavimasMonografija skirta sudėtingų sistemų analitikams ir vadybininkams, besidomintiems tų sistemų būsenos ir plėtros tvarumo ugdymo problemomis. Daug dėmesio skiriama strategijoms, generuojančioms investicinės grąžos tvarumą finansų rinkose, ir strategijoms, palaikančioms nedidelių šalių universalųjį plėtros tvarumą. Prognozuojamos būsenos ir reiškiniai monografijoje vertinami kaip stochastiniai dydžiai ar procesai. Inovatyvūs ir praktiškai įgyvendinti patikimumo valdymo modeliai leidžia monografiją naudoti kaip mokymo ir kvalifikacijos tobulinimo priemonę magistrantūros ir doktorantūros studijose.

 • Anantara Das. Meilės troškulys. Vedų išmintis ieškantiems

  troskulysAnantara Das yra lietuvis bhakti jogas, ajurvedos gydytojas, psichologas, teisininkas. Anantara Das – tai jo dvasinis vardas, kurio pirmasis žodis reiškia „beribis“, antrasis – „tarnas“. Ir tai bene tiksliausiai apibrėžia Anantaros Das misiją: su besąlygiška meile kiekvieną akimirką padėti žmonėms, kurie kenčia, jaučiasi paklydę ir nemylimi.

  Lietuvoje ir užsienyje Anantara das aktyviai organizuoja stovyklas, paskaitas, teikia asmenines konsultacijas. Dažniausios problemos, dėl kurių į jį kreipiasi žmonės, paprastai yra tos pačios: nuo nesklandumų šeimoje iki sudėtingų priklausomybių, nuo sveikatos sutrikimų iki savo pašaukimo paieškos.

  Kaip jas išspręsti? Atsakymas yra vienas. Jis labai paprastas. Teisingai jį suvokti ir priimti padės šis dienoraštis – aktualiausių klausimų ir Vedų išmintimi pagrįstų atsakymų rinktinė.