Naujienos

Turiningas kovo mėnuo kaimų bibliotekose

Kovo mėnesį Rietavo savivaldybės Irenėjaus Oginskio viešosios bibliotekos filialai vėl kvietė savo skaitytojus pabūti kartu.

Skaisčią kovo 12-osios popietę Labardžių bibliotekoje skambėjo Kristijono Donelaičio poemos „Metai“ eilutės „Jau saulelė vėl atkopdama budino svietą...“. Labardžių bibliotekos vedėja Loreta Jurkienė susirinkusiems priminė lietuvių grožinės literatūros pradininko biografiją, paskui popietės dalyviai skaitė poemos „Metai“ ištraukas.

Kovo 18 dieną Daugėdų bibliotekoje vyko popietė vaikams Knygnešio dienai paminėti „Spaudos draudimas ir knygnešystė“. Popietėje dalyvavo Daugėtų pradinio ugdymo mokiniai. Bibliotekos vedėja Audronė Siautilienė papasakojo vaikams, kodėl yra minima knygnešio diena. Šią dieną pagerbiami knygnešiai, lietuvių kalbos draudimo metais platinę lietuviškas knygas, kai po 1863 metų sukilimo Rusijos imperijos valdžia uždraudė leisti ir platinti knygas lietuvių kalba. Lietuviai šiam draudimui priešinosi. Lietuviškos knygos ir laikraščiai slapta ėjo iš rankų į rankas. Milžinišką darbą atliko draudžiamų spaudinių platintojai – knygnešiai.

Nepaisant to, kad už knygų platinimą buvo baudžiama kalėjimu ar tremtimi į Sibirą, knygos buvo platinamos itin aktyviai. Imperinės valdžios atstovai, matydami jog nebegali sulaikyti slaptojo knygų platinimo, 1904 metais panaikino daugiau kaip 40 metų trukusį lietuviškos spaudos draudimą.

Knygnešystė – autentiškas mūsų tėvynės reiškinys, kuris vyko tik Lietuvoje ir kurio daugiau niekur pasaulyje neaptinkame. Jis padėjo mums išlaikyti kalbą, raštą, galiausiai – ir atgauti valstybingumą.

Minėdami Knygnešio dieną kovo 16-ą dieną primename sau ir kitiems apie sunkų mūsų valstybingumo kelią, apie meilę kalbai bei Tėvynei.

Kovo 21-osios  popietę, minėdami Pasaulinę poezijos dieną, pakalbėti apie poeziją bei paskaityti mėgstamų poetų eilėraščių Tverų bibliotekoje susirinko rimuoto žodžio mylėtojai. Popietės „Poezija mano gyvenime“ dalyviai prie kavos puodelio prisiminė kažkada deklamuotus posmus, jaunystės meilės lyriką, peržvelgė naujausias bibliotekos gautas poezijos knygas. Vakaro pabaigoje buvo nutarta suorganizuoti poezijos vakarą, pasikviesti į jį tiek rašančius eilėraščius, tiek skaitančius kitų kūrybą.

Kovo 27 d. Labardžių moksleivės rinkosi į biblioteką atokvėpio valandėlei nuo mokslų ir darbų. Kaip tikrame kino teatre, su spragintais kukurūzais ir gera nuotaika, susirinkusieji žiūrėjo filmą „Raudonkepuraitė“. Po beveik dviejų valandų trukmės filmo peržiūros buvo nutarta filmus bibliotekoje žiūrėti kartą per mėnesį, nes tai geras laiko praleidimo būdas.

Rietavo sav. Irenėjaus Oginskio

viešosios bibliotekos informacija